
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder Pin |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 2.5 mm |
| Gender | Male |
| Connector Type | Shrouded |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Mating Post Length | 5.7 mm |
| Termination Post Length | 2.3 mm |
Stock: 303
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15974
Ext.Price$0.15974
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15974 | $0.15974 |
| 10 | $0.14157 | $1.41570 |
| 50 | $0.12547 | $6.27350 |
| 100 | $0.10826 | $10.82600 |
| 500 | $0.09341 | $46.70500 |
| 1000 | $0.08909 | $89.09000 |
| 3000 | $0.08497 | $254.91000 |
| 5000 | $0.08105 | $405.25000 |
